تبلیغات

جشن آبانگاه (۱۰ فروردین) همراه با فیلم

جشن آبانگاه (۱۰ فروردین)،  آداب و رسوم + فیلمجشن آبانگاه (10 فروردین)،  آداب و رسوم + فیلم

جشن آبانگاه (۱۰ فروردین)،  آداب و رسوم + فیلم

اهمیت جشن برای ایرانیان باستان

جشن یکی از مهمترین عناصر فرهنگی ایرانیان باستان بوده است به  طوری که در بین فرهنگ های متمدن جهان فرهنگ  ایرانی یکی از فرهنگهایی بوده که بیشترین جشن ها را داشته است. اهداف ایرانیان در گذشته از برگزارى جشن ها ستایش پروردگار، گردهمایى مردم در کنار هم، شادی و سرور ، بخشیدن به فقرا و  بینوایان و زیردستان بوده است.

جشن آبانگاه (10 فروردین)،  آداب و رسوم + فیلم

جشن آبانگاه (۱۰ فروردین)،  آداب و رسوم + فیلم

جشن آبانگاه و تقدس آب برای ایرانیان باستان

برای ایرانیان باستان پس از آتش یکی از مهمترین عناصر مقدس طبیعت مقدس آب بوده است که در منابع متعدد تاریخی دربارهٔ احترام و تقدس آن و لزوم پاکیزه نگاه داشتن این عنصر حیات بخش بسیار تاکیده شده است. آبان به نام آب و فرشته آب است و با توجه به تقدس آب برای ایرانیان به عنوان مظهر پاکیزگی و حیات، هشتیمن ماه سال که دومین ماه پاییز است به دلیل شروع بارش باران به  نام  ماه  آب یا آبان نامگزاری شده است و همچنین دهمین روز هر ماه نیز به نام آبان نامگزاری شده است.

جشن آبانگاه (10 فروردین)،  آداب و رسوم + فیلم

جشن آبانگاه (۱۰ فروردین)،  آداب و رسوم + فیلم

هنوز هم در کشور ایران که با کم آبی مواجه است احترام به آب کاملا مشهود است. آب در میان مردم مایع حیات و روشنى است و وقتی که بطور ناخواسته بر روی کسی آب ریخته یا پاشیده شود، مردم مى گویند آب روشنایى است. یا این که وقتی شخصی به سفر می روشد پشت سر مسافر آب پاشیده می شود تا سفری بی خطر داشته باشد و به سلامت رفته و زود بازگردد و این اعتقاد که آب ناخواسته و یا نطلبیده، مراد است همه نشان از احترام و ارزشى است که مردم ایران (چه در گذشته و چه اکنون) نسبت به این مایع حیات بخش قائل هستند.

هرودوت در مورد تقدس آب برای ایرانیان مى گوید: مردم ایران در آب ادرار نمى کنند، آب دهان نمى اندازند و در آب روان دست نمى شویند.

جشن آبانگاه (10 فروردین)،  آداب و رسوم + فیلم

جشن آبانگاه (۱۰ فروردین)،  آداب و رسوم + فیلم

جشن آبانگاه، دهم فروردین ماه

یکی از جشنهای مهم ایرانی ها در گذشته جشن آبانگاه است و علت برگزاری  این جشن این بود که نخستین آبان روز در سال بوده است.  در واقع روز دهم هر ماه را روز آبان (آبان روز) می نامند. در اوستا «آبان» فرشته اى است که به عنوان فرزند آب ها معرفى شده است و بیان شده ک این اوست که آب ها را پخش مى کند و به خصوص روز دهم از ماه آبان یعنی روز آبان از ماه آبان (روز جشن آبانگان) است. نخستین آبان روز سال یعنی نخستین آبان روز نخستین ماه سال (فروردین) برابر با دهم فروردین توسط ایرانیان جشن گرفته میشده است و آن را جشن آبانگاه می نامند. ایرانیان برای هر روز از ماه یک نام ویژه ای داشتند، برای نمونه روز سیزدهم هر ماه را تیرروز می نامیدند و تیرروز ماه تیر را جشن تیرگاه میگرفتند و سیزده  بدر نیز اولین تیر روز هر سال بوده که هم اکنون نیز جشن سیزده به در گرفته می شود.

تفاوت جشن آبانگاه و جشن آبانگان

توجه داشته باشید که جشن آبانگاه (دهم فروردین) با جشن آبانگان که در دهم آبان برگزار می شده متفاوت است و نباید با آن اشتباه گرفته شود. در زیر ویدئوهایی در مورد جشن آبانگان آورده شده است.

آهنگ جشن ابانگان از استاد خداداد کاویانی مطالب متنوع دیگرعکس پروفایل دخترانه عاشقانه + عکس نوشتهعکس پروفایل دخترانه عاشقانه + عکس نوشتهنوشیدنی های چربی سوز موثرنوشیدنی های چربی سوز موثرعکس پروفایل دخترونه عاشقانهعکس پروفایل دخترونه عاشقانهعکس پروفایل دخترونه شیک و غمگین و باکلاسعکس پروفایل دخترونه شیک و غمگین و باکلاسعکس پروفایل دخترانه سری اولعکس پروفایل دخترانه سری اولعکس پروفایل غمگین، عکس فاز سنگین و تنهاییعکس پروفایل غمگین، عکس فاز سنگین و تنهاییبیوگرافی صدف طاهریان + تصاویر جنجالی وی در اینستاگرامبیوگرافی صدف طاهریان + تصاویر جنجالی وی در اینستاگرامعکس پروفایل فازسنگین دخترانه و پسرانه غمگینعکس پروفایل فازسنگین دخترانه و پسرانه غمگینطرز تهیه خوراک بیف استروگانف مجلسی و اصل روسی + فیلم آموزشیطرز تهیه خوراک بیف استروگانف مجلسی و اصل روسی + فیلم آموزشیعکس پروفایل دخترونه خاص وشیکعکس پروفایل دخترونه خاص وشیک

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار