تبلیغات

هشدار دانشمندان درباره خطر شکسته شدن سد موصل:خطرناک‌تر از بمب اتمی!

هشدار دانشمندان درباره خطر شکسته شدن سد موصل:خطرناک‌تر از بمب اتمی!

به گزارش ایسنا،چنانچه سد موصل شکسته شود موج‌هایی به ارتفاع نزدیک به ۱۴ متر ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث مرگ یک و نیم میلیون نفر شود. این سد با ۱۱ تریلیون لیتر آب روی یک فونداسیون ضعیف بنا شده است که هر روز بیشتر دچار فرسایش می‌شود.

سد موصل سال ۲۰۱۴ در مدت کوتاهی تحت کنترل عناصر داعش درآمد. گرچه نیروهای پیشمرگ کرد چندی بعد این سد و مناطق اطراف آن را از کنترل داعش خارج کردند اما روند تعمیر و نگهداری آن به دلیل جنگ و نیز نبود بودجه و اهتمام مسئولان عراقی با وقفه مواجه بوده است. این نگرانی وجود دارد که اگر سد موصل شکسته شود، شهر موصل ویران شود و در بغداد سیل به راه بیفتد.

سد موصل در مسیر رود دجله، در ۴۰۰ کیلومتری بغداد و واقع در ۵۰ کیلومتری شمال شهر موصل در شمال استان نینوا است که بزرگترین سد عراق و چهارمین سد بزرگ خاورمیانه است.

این سد در سال ۱۹۸۶ تاسیس شده ‌است و ۲ / ۳ کیلومتر طول و ۱۳۱ متر ارتفاع دارد و ذخیره آبی معادل ۱۱ میلیارد و ۱۱۰ میلیون متر مکعب دارد. سد موصل با توجه به زمان شروع عملیات اجرایی آن در ۱۹۸۰ میلادی و بهره‌برداری آن در ۱۹۸۶، یک سازه نسبتا قدیمی تلقی می‌شود که بصورت مستمر نیاز به ترمیم و بازسازی دارد.

کارشناسان هشدار می‌دهند که در صورت شکسته شدن سد یک فاجعه انسانی روی می‌دهد و حدود ۵ / ۱ میلیون تن کشته می‌شوند؛ تاثیری که به گفته آنها بسیار بدتر از یک بمب اتمی خواهد بود.

۵۴۵۴

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار