تبلیغات

پرسشهای مهمی که حتما می بایست از خودتان بپرسید

این سوالات را می بایست هر فردی برای خودش مطرح سازد، زیرا این پرسشها، سوالات بنیادی زندگی هستند که لازم است به آن پاسخ مناسب داد.

پرسشهای مهم زندگی

ولتر (نویسنده فرانسوی) می گوید: «یک مرد را با سوال های او بسنجید نه پاسخ هایش.» کارل ساگان (نویسنده و منجم آمریکایی) نیز اعتقاد داشت: «ما جهان اطراف خود را با سوال ها و پاسخ های عمیقی که به آنها می دهیم، می سازیم.»

با این مقدمه ساده می خواهیم شما را با انواع سوال هایی آشنا کنیم که اگر هر روز و مدام از خود بپرسید و خودتان هم پاسخش را بدهید، می توانید تحولی بزرگ در زندگی خود ایجاد کنید.

سوال از خود

1. چه چیزهایی را وانمود می کنید که نمی دانید؟

این سوال بسیار مهم و ارزشمند است. وقتی این سوال را از خود می پرسید در واقع خود را از موقعیت هایی که خودتان را فریب می دهید، دور می کنید.

2. چرا کارهایی که باید انجام دهید را انجام نمی دهید؟

زندگی فقط این نیست که تصمیم بگیرید چه کارهایی انجام دهید. چالش واقعی زمانی پدیدار می شود که به تفکرات، ایده ها و تصمیمات خود جامه عمل بپوشانید. واقعیت این است که انجام این کار چندان آسان نیست، اما ممکن است.

3. ارزش های زندگی شما چیست و آیا استفاده درستی از آنها دارید؟

در پاسخ باید سه مساله مهم و ارزشمند زندگی خود را یادداشت کنید که می توانند شامل خانواده، روابط عاشقانه، دوستان، کار، سلامت یا آرامش باشند. همه این موارد مهم هستند و اما مهم تر این است که بدانیم چه مواقعی همساز و موافق با این ارزش ها پیش نمی رویم.

4. استعداد چه کارهایی را دارید و خود از آنها غافل هستید؟

بینش و درک درونی یک واقعیت است. سعی کنید کشف کنید چه استعدادهای درونی دارید که دیگران می دانند اما خود از غافل هستید. آنها را کشف کنید و پرورش دهید.

5. چه چیز را نمی دانید و نمی دانید که نمی دانید؟

همیشه موانعی در راستای تحقق خواسته ها در زندگی وجود دارند. اما شاید مانع اصلی را نتوانید تشخیص دهید و خود هم ندانید که مشکل اصلی را تشخیص نداده اید.

خوشحالی / آرامش ذهنی

1. آیا «بایدهای» شما، شما را به خوشحالی و خوشبختی می رساند؟

همیه تمایلات ناخودآگاه ما با احساسات قلبی‌مان در تضاد هستند. شما همیشه آنچه می خواهید را خواهید داشت اگر برای به دست آمدن آن اراده کنید.

2. اگر به همه آرزوهای زندگی خود برسید چه احساسی خواهید داشت؟ در میانه راه چه حسی دارید؟

همه انسان ها عادت دارند تا زمانی که به آرزوهای خود دست پیدا نکرده اند، برای آن شادمانی نکنند. اما خوب است یاد بگیریم که در لحظه نیز شاد و خوشبخت باشیم زیرا در جهت برآورد اهداف خود تلاش می کنیم و این خود یک دستاورد بزرگ است.

3. من امروزچه آموختم؟ چه کسی را دوست داشتم؟ چه مساله ای باعث خنده من شد؟

باید سعی کنید در انتهای روز این سه سوال را از خود بپرسید. فارغ از هر اتفاقی که روی داده است، باید هر روز یک چیز جدید بیاموزید، فردی را دوست داشته باشید و از ته قلب بخندید. اینها هستند که ارزش زندگی را دوچندان می کنند.

چشم انداز آینده

1. آیا از انجام کارهای خود نمی ترسید؟

بد نیست سفری تخیلی به چندین سال آینده خود داشته باشید و خود را در دوران کهولت متصور شوید و ببیند آیا از انجام کارهای امروز خود و روش زندگی خود راضی هستید و از چیزی پشیمان نیستید. یا شاید حتی بتوانید به خود نصیحت های سازنده ای هم ارایه کنید.

2. اگر زمان مرگ خود را می دانستید، آیا این مساله شما را می ترساند؟

همه انسان ها سرانجام روزی به خاک باز می گردند. در آموزه های دینی ما هم نوشته شده است که همیشه باید به مرگ خود فکر کنیم تا رفتار و کردار درست داشته باشیم و صالح باشیم. این مساله ارزش بسیاری دارد. آیا آگاهی از مرگ شما را می ترساند یا باعث می شود تا با انگیزه بیشتری در راستای تحقق آرزوهای خود گام بردارید؟

3. آیا تمرکز شما روی امروز است یا فردا؟

اینکه از لحظه های زندگی لذت ببریم بهترین کار است اما باید آینده نگر هم بود. باید طوری زندگی کرد که خوشی های امروز تا فردا هم ادامه داشته باشند. زندگی گاهی همچون دانه ای است که امروز می کارید اما چند سال دیگر برداشت می کنید.

پیشرفت و اثربخشی

1. چرا که نه؟ چه اتفاقی می افتد اگر ...

انتظار نداشته باشید همیشه همه چیز آن طور باشد که انتظار دارید. از خود بپرسید چرا گاهی برخی مسایل آن طور که باید پیش نمی روند. پس از پاسخ، جواب های منفی را با احتمالات موجود جایگزین کنید.

2. امروز چه کاری را بهتر می توانید انجام دهید؟

راه و روشی که برای انجام کارهای خود انتخاب می کنید بسیار مهم است. هر روز از خود بپرسید امروز کدام کار را انجام دهم موفق تر خواهم بود.

3. دوست دارید در 5 سال آینده زندگی شما به چه شکل باشد؟

اگر بدون هیچ هدفی در زندگی حرکت کنید هرگز به هیچ جا نمی رسید. سعی کنید برای 5 سال آینده خود اهدافی مشخص و آنها را یادداشت کنید. 5 سال آینده بسیار نزدیک است و دستیابی به اهداف انگیزه مضاعف به شما می دهد تا اهداف بزرگ تری برای خود تعیین کنید.

4. در حال حاضر چه کاری برای بهبود اوضاع می توانید انجام دهید؟

تداوم و پافشاری برای رسیدن به اهداف و آرزوها یکی از بهترین روش ها است. شما باید هدفی را مشخص و در مسیر تحقق آن حرکت کنید و هر روز باید از خود بپرسید که چه کاری برای بهتر شدن اوضاع و سریعتر رسیدن به هدف می توانید انجام دهید.

کسب‌وکار و تجارت

1. «چرا»ی بزرگ شما چیست؟

اگر یک «چرا»ی بزرگ در زندگی داشته باشید، به دنبال آن «چه» و «چگونه» هم می آید. اما اگر فقط از خود بپرسید چه و چگونه؟ همیشه عذر و بهانه ای هم برای انجام ندادن کارهایتان خواهید داشت. با یک دلیل بزرگ و چرایی ارزشمند، در مسیر اهداف خود پیش بروید.

2. در این روز، هفته یا ماه مهم ترین کاری که باید انجام بدهم چیست؟

در ابتدای هر روز یا هفته یا ماه، سرتیتر کارهای مهم زندگی خود را که می توانید و باید در آن زمان انجام دهید را یادداشت کنید. البته فقط یادداشت کردن مهم نیست، باید همه آنها را در اولویت انجام کارها نیز قرار دهید.

3. موفقیت چگونه است؟ استراتژی در مسیر راه اندازی کسب‌وکار جدید چقدر اهمیت دارد؟ نقطه قوت این کار در چیست؟

باید ببینید آیا موقعیت هایی که برایتان پیش می آید ارزش تلاش دارند یا خیر. برای انجام کارهای خود تیم تشکیل دهید.

4. ما چه می گوییم؟ و چه مشکلاتی را می توانیم برطرف کنیم؟

پیش از برگزاری یا شرکت در جلسه های کاری این سوال ها را از خود بپرسید. همیشه در جمع به نتایج بهتری می توان رسید زیرا افراد فکرهایشان را روی هم می گذارند و نتایج بهتری به دست می آورند.

5. آیا می توان آن را اکنون انجام داد؟

اگر کاری مهم و ارزشمند است حتما آن را همین امروز انجام دهید.

6. چطور می توان آن را انجام داد؟

این یکی از بهترین سوال ها برای انجام کارها است. با این سوال اهدافتان جلوی چشمتان ظاهر می شوند و می توانید همه امکانات و منابع لازم برای تحقق آنها را مهیا کنید.

7. آیا شما می توانید راهنمای من باشید؟

همه ما در زندگی الگوهایی داریم که می خواهیم به جایگاه آنها در زندگی برسیم. اگر آنها در ایران و در شهر ما هستند، یا به طرق مختلف می توانید به آنها دسترسی داشته باشید، بد نیست از آنها خواهش کنید همچون یک راهنما و مشاور در مسیر تجارت به شما کمک کنند.

8. چه مساله ای باعث می شود شما به محصولات ما علاقه مند شوید؟

فروش، هنر خوب سوال پرسیدن، خوب گوش کردن و تطابق عرضه خود با تقاضای مردم است. شما باید بدانید مردم بیشتر از همه چه می خواهند تا بتوانید مشتری بیشتری برای محصولات خود جذب کنید.

سلامت نیوز

اخبار مرتبط:

پرسش‌های مهم درباره آینده زندگی

6 سوال مهم که قبل از ازدواج باید بپرسید

پاسخ هاي زيرکانه به سوالات زنان

با سوالات و پرحرفی کودک چه کنیم؟

در اولین جلسه آشنایی این سوالات را حتما باید بپرسید

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

 • علت بد غذایی کودکان

  تغذیه کودکان همیشه مورد توجه مادر جوان است و حتی اگر فرزند در بهترین شرایط در حال رشد باشد مادر همیشه نگران و پیگیر شرایط رشد و وزن گرفتن...

 • چند راهکار برای بد غذایی کودک

  بدغذایی و بهانه‌گیری کودک موقع خوردن غذا یکی از شکایت‌های اصلی مادرانی است که فرزندشان از غذای خانواده و سفره استفاده می‌کند. بسیاری از مادران...

 • چند نکته پایه ای تمرینات یوگا برای افراد مبتدی

  اگر به تازگی تمرینات مبتدی یوگا را شروع کرده اید، بهتر است این دستور العمل آسان را مطالعه کنید. این نکات ممکن است در وحله ی اول بسیار ساده به...

 • با روش های طبیعی شکم خود را کوچک کنید

  کوچک کردن شکم از سخت ترین کارها در رسیدن به تناسب اندام و لاغر شدن است. در این مقاله روش های طبیعی برای کوچک کردن شکم را به شما معرفی می کنیم....

 • چند ورزش آبی راهی برای جلوگیری از بیماری‌های کهنسالی

  با افزایش سن مشکلاتی مربوط به سلامتی ایجاد می‌شود و افراد می‌توانند با روش‌های مختلف از جمله ورزش کردن از شدت و سرعت ایجاد این مشکلات بکاهند....

 • ازدواج سفید چیست؟

  همخانگی بدون ازدواج یا ازدواج سفید، پدیده ای است که زن و مرد به عنوان همخانه با یکدیگر زندگی میکنند، بی آنکه میان آنها پیوند رسمی ازدواج و رابطه...

 • چند نکته برای مقاوم سازی ساختمان در مقابل زلزله

  این روزها حالمان خوب نیست. البته بهتر است بگوییم مدت هاست که حالمان خوب نیست. چندی یک بار، یک اتفاق انگار لرزه ای بر اندام خود ما می اندازد...

 • چه فصلی، چه لباسی با چه پوستی بپوشیم؟

  جهت نمایش تصاویر در اندازه واقعی ، روی آنها کلیک کنید! رنگ لباسی که انتخاب می کنید و مدل آن به طور حتم مهم است، اما مهم تر از این...

 • صدمات بافتی چیست؟

  صدمات بافت نرم شامل آسیب دیدگی پوست، عضله، تاندون، یا رباط در بدن می شوند. این موارد نه شکستگی هستند، که آسیب دیدگی بافت سخت (استخوان) را شامل...

 • بیماری آمپیم‌

  آمپیم‌ (empyema) عبارت‌ است‌ از تجمع‌ چرک‌ در یکی‌ از حفرات‌ بدن‌. معمولاً در فضای‌ اطراف‌ ریه‌ها بین‌ لایه‌های‌ پرده‌ جنب‌ دچار عفونت‌،...

 • مدارس خارگ، چهارشنبه تعطیل است

  بخشدار ویژه خارگ با اشاره به بارندگی شدید در جزیره خارگ گفت: نوبت صبح همه مدارس جزیره روز چهارشنبه تعطیل خواهد بود. به گزارش صبحانه، با ورود...

 • قصرشیرین باز هم لرزید

  زلزله‌‌ای به بزرگی ۴ ریشتر حوالی قصرشیرین را لرزاند. به گزارش صبحانه، زلزله‌‌ای به بزرگی ۴ ریشتر حوالی قصرشیرین را لرزاند. این زمین لرزه در...

 • تحقیق از صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه دارد؟

  سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از ادامه رسیدگی به تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در جلسات آینده این کمیسیون خبر داد. به گزارش صبحانه،...

 • وضعیت روستاهای زلزله زده مناسب نیست

  وضعیت روستاها با بارانی شدن هوای استان کرمانشاه برای زلزله‌زده‌ها مناسب نیست. به گزارش صبحانه، هوای استان کرمانشاه طی امروز و فردا متاثر از...

 • آغاز بازسازی قصرشیرین تا 3 هفته آینده

  عملیات بازسازی قصرشیرین ظرف 3 هفته آینده آغاز می‌شود که برای این منظور امروز ماشین‌آلات سنگین راهی این شهرستان شد. به گزارش صبحانه، عملیات...

 • زندگینامه امام هشتم امام رضا (ع)

  زندگی نامه امام رضا (ع) حضرت رضا علیه السلام در میان فرزندان موسی بن جعفر (ع)پیش از همه مورد علاقه و محبت پدر بود .ایشان دارای شخصیتی ممتاز و...

 • اموزش استفاده از Dynamic Lock ویندوز ۱۰

  اموزش استفاده از Dynamic Lock ویندوز ۱۰ فراموش کرده اید که کامپیوترتان را قفل کنید؟ Dynamic Lock این کار را برای شما انجام می دهد. چگونگی آن...

 • جملات تصویری جدید از بزرگان (98)

  جملات تصویری جدید از بزرگان عکس نوشته های زیبا, عکس نوشته های زیبا و مفهومی, عکس نوشته های جدید, عکس نوشته های جذاب, عکس نوشته های مفهومی, عکس...

 • نشاط؛ مهم ترین نیاز تهران

  معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران گفت :یکی از مهم ترین نیازهای پایتخت نشاط اجتماعی است . به گزارش صبحانه، سید رضا صالحی امیری در نشست اهالی...

 • دیگر دلستر انگور نخورید!

  زمانیکه راهی تهران شدیم در میانه‌های راه این زن و شوهر به من دلستر با طعم انگور تعارف کردند، من دلستر را نوشیدم و پس از خوردن آن گیج شدم، سرگیجه...

 • بارش باران پاییزی در 15 استان

  مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی با بیان اینکه از امروز تا پایان هفته نقاطی از نیمه غربی، سواحل خزر و دامنه‌های البرز با باران مواجه می‌شوند، گفت:...

 • بازسازی رایگان مسکن برای مددجویان زلزله زده

  سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان گفت: رئیس کمیته امداد امام در کمیسیون اعلام کرد که کمیته نسبت به تأمین اعتبار ساخت مسکن برای مددجویان خود در...

 • جزئیات تازه از پرونده حمید صفت

  وکیل حمید صفت در خصوص آخرین وضعیت پرونده موکل خود که متهم به قتل شده است توضیحاتی را ارائه کرد. وضعیت پرونده حمید صفت عسگر قاسمی آقباش وکیل...

داغ ترین اخبار