تبلیغات

پدر و مادر؛ چارچوب زندگي

پدر و مادر؛ چارچوب زندگي

مجموعه: بهداشت و سلامت تعداد بازدید: 10 views

براي نمونه نوجوانان در زندگي شان با توجه به اينكه تحت تاثير همسالان هستند اما به بزرگسالان بسيار توجه دارند. آنها دنبال اين هستند كه براي پاسخ سوالاتشان، يافتن راه زندگي شان و روش‌هاي محافظت و مراقبت از خود، از والدين الگو‌برداري ‌كنند. در اينجا، اينكه چطور بهترين مدل و الگوي مثبت براي نوجوان تان باشيد را بازگو مي‌كنيم:

منفي باف نباشيد

به سلامت جسم و روح خود توجه خاص داشته باشيد. نوجوان شما بايد ملاحظه كند كه شما به سلامت جسم و روح خود اهميت ويژه مي‌دهيد. سعي كنيد الگوي خوبي براي انتخاب غذاي خوب و سالم باشيد و به وضعيت ظاهري خود توجه داشته باشيد. هرگز نسبت به خود منفي باف نباشيد.

تجربيات تان را بازگو كنيد

اجازه دهيد نوجوانتان شاهد تجربيات و خاطرات شما درباره امور و مسائل مهم و جدی زندگی باشد.

علاقه به آموختن

احساس عشق و علاقه به آموختن را در فرزندتان القا و تقويت كنيد. نگرش مثبت نسبت به يادگرفتن و ياد دادن از طرف شما مي‌تواند نگرشي مشابه را در فرزندتان ايجاد كند.

بگوييد، من مي‌توانم

مثبت انديشي را در وجودتان تقويت كنيد. منفي بافي و منفي گرايي مسري و واگيردار است. با حفظ نگرش «من مي‌توانم» حتي در مواجهه با شرايط سخت و دشوار، مي‌توانيد قدرت و توانايي تفكر مثبت را به او ببخشيد.

سرزنش ممنوع

انتقاد و سرزنش را در زندگي شخصي تان خط بزنيد. هرگز اطرافيان و ديگران را به خاطر مشكلاتتان سرزنش نكنيد. وقتي يك كار اشتباه از شما سر مي‌زند، آن را بپذيريد و سعي در جبران آن داشته باشيد. به اين ترتيب مسئوليت‌پذيري در برابر مشكلات و چالش‌ها را به فرزندتان آموخته‌ايد.

خستگي در كنيد

هنگامي كه عصبي و خسته‌ايد به دشواري مي‌توانيد احساس آرامش، تسلط بر اوضاع و اعتماد به نفس داشته باشيد. زماني براي خستگي در كردن در نظر بگيريد و مراقب سلامت جسماني و رواني تان باشيد. در اين دست شرايط سعي كنيد كارهايي مانند گوش كردن به موسيقي، مطالعه، تماشاي تلويزيون، حل جدول، طراحي و نقاشي و… انجام دهيد. وقتي در مواقع تنش برخوردها و واكنش‌هاي درست به كار ببريد، فرزندتان هم از شما الگو‌برداري مي‌كند.

مهربان باشيد

هميشه الگوي رفتار توام با مهرباني و احترام براي نوجوانتان باشيد. فرزند شما نحوه رفتار شما با ساير افراد را مي‌بيند. لذا هميشه الگوي يك رفتار مهربانانه و ياري‌گر باشيد به ويژه درباره سالخوردگان، ناتوانان و ساير افرادي كه نيازمند حمايت و كمك سايرين هستند. هرگز اطرافيان حتي نزديكان خود را مورد استهزاء قرار نداده و آنها را با القاب بد صدا نكنيد، چون اين رفتارها به فرزندتان مي‌فهماند كه بي‌احترامي به ديگران بلامانع و درست است.

مودب باشيد

مودب بودن همچنان پرطرفدار است. همه دوست داريم ديگران با خودمان مودبانه رفتار كنند. بنابراين خودتان رفتارهايي را سرمشق بدهيد كه مي‌خواهيد فرزندتان داشته باشد: به موقع به فرزندتان بگوييد «متشكرم»، «خواهش مي‌كنم». از فرزندتان انتظار رفتار مودبانه داشته باشيد و بخواهيد با مردم هم مودبانه رفتار كنند. بهتر است به آنها بگوييد چه انتظاري از آنها داريد. اگر فراموش كردند به آنها خرده نگيريد، اما به آرامي يادآوري كنيد.

منبع مطلب : بروزها

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار